Meme Asimetrisi

İnsanoğlunun varoluşundan itibaren anneliğin, dişiliğin, üretkenliğin, güzelliğin, cazibenin… merkezinde yer almıştır her zaman kadın memesi. Kadın ve erkek cinsiyet farkı gözetmeksizin doğduğumuz andan itibaren yaşamla bağımızdır; vazgeçilmezimizdir. Biyolojik olarak sekonder seks karakteridir; kadına, dişiye özeldir. Meme dokusu ergenlik döneminde gelişmeye başlar ve 18 yaş itibariyle de gelişimini tamamlar. Her iki meme ve/veya meme ucunun büyüklüğünde, şeklinde, pozisyonunda farklılıklar olması meme asimetrisine neden olabilir.

Pek çok kadında her iki meme arasında dikkat çekmeyecek hafif derecede farklılık, asimetri bulunur. Ancak sütyen, bikini yada kıyafet seçiminde sıkıntı yaratacak boyutlarda farklılık bulunması asimetrinin ileri boyutta olduğuna işaret eder. Asimetri bir memenin diğerinden daha küçük yada büyük olması, daha sarkık olması, meme ucunun çevresindeki areola dediğimiz renkli kısmın daha geniş yada küçük olması, şekil farklılığı olarak tariflenebilir.

Kişinin beden yapısı bütün olarak değerlendirildikten sonra:

· Meme protezi (augmentation mammoplasty),

· Meme dikleştirme (mastopexy),

· Meme küçültme (reduction mammoplasty),

· Areola dediğimiz renkli kısmın şekillendirilmesi,

teknikleri, tek memeye yada her ikisine birden, uygulanarak bedenle uyumlu büyüklüğü, şekli simetrik kadın göğsü Estetik Cerrahi ile elde edilir.

Özellikle genç yaşlarda sütyen, mayo, bikini, kıyafet seçiminde zorluklar yaşanmasına neden olur. Yine üniversite eğitimi sürecinde, yurtlarda olduğu gibi ortak alanların paylaşımı sırasında, arkadaşları tarafından farkedilecek olması kaygısı, evlilik öncesi müstakbel eşi tarafından beğenilmeme düşüncesi iç huzursuzluğa, ileri derecede özgüven eksikliğine, dolayısıyla aile ve iş hayatında sorunlara neden olacağı göz ardı edilmemelidir.

Lola Montes 1858'de New York'ta "Güzellik Sanatı" isimli bir kitap yayımlar. "Güzellik Nedir" adını taşıyan bölümde göğüs güzelliğini şöyle tarifler: Beyaz ve çekici olmalı. Ne çok büyük ne çok küçük olmalı. İki meme eşit büyüklükte ve yuvarlaklıkta olmalı. Dik durmalı ve hafif şekilde birbirinden ayrılmalı…

Kadın Göğsü

Bir kadın göğsü başlarsa konuşmaya, En güzel deniz olur; En sakin demiyorum Başın döner dalgasından Nereye gittiğini unutup İntihar etmek istersin Baktıkça bu muhteşem denize.

Vapurdan atlayanlara selam…

Cahit Sıtkı Tarancı


14:14, 26 Mayısıs 2017, Cuma Yazan Doç. Dr. Turgut ORTAK

Yorumlar (0)

  • 30 dk. önce Ad Soyisim

    Yorum metni.

Siz de yorum yazın