WhatsApp Bilgi Hattı

Hayati Akbaş yönetiminde saç ekimi

FBM Estetik Tıp Merkezi Kurucu Doktoru Hayati Akbaş, saç ekimi ile ilgili merak edilen tüm soruları cevapladı. Hayati Akbaş, saç ekimi kadınlara yapılır mı, saç ekiminde kök sayısı, saç ekimi sonrasında yıkama, saç ekimi sonrasında saçlar ne kadar sürede uzar ve saç ekimi sırasında ağrı hissedilir mi soruları başta olmak üzere saç ekimi ile ilgili tüm merak edilenlere açıklık getirdi. İşte Hayati Akbaş'ın saç ekimi ile ilgili yaptığı o konuşma:

KADINLARA SAÇ EKİMİ YAPILIR MI?

Saç ekimi genellikle erkeklere yapılır. Ancak sorun yaşayan kadınlarda da saç ekimi yapılabilmektedir. Dökülmenin daha çok erkek tipi olduğu ön bölgedeki seyrelmelerde eğer saçların arka kısmı yeterli kadar güçlüyse, bu kadınlara da saç ekimi yapılabilir.

SAÇ EKİMİNDE KÖK SAYISI (GREFT)

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin merak ettiği soruların başında operasyondaki kök sayısı yani greft sayısı gelmektedir. Kaç greft ekim yapılacağı kişinin ense bölgesindeki saç durumuna göre belirlenmektedir. İdeal greft sayısı ise 3 bin ila 5 bin arasında değişmektedir. Buradaki amaç mümkün olan en yüksek sayıdaki kökü çıkartmak, bunu yaparken ise kök alımı yapılan bölgedeki saçlara zarar vermemektir.

SAÇ EKİMİ SONRASI YIKAMA

Saç ekimi sonrasında bizler genellikle 4 günlük süreçte kökler deriye yerleşene kadar bölgeyi kapalı tutuyoruz. 4. gün kafadaki sargıyı çıkartarak ilk yıkamayı yapıyoruz ve hastaya saçlarını nasıl yıkaması gerektiğini öğretiyoruz.

SAÇ EKİMİ SONRASINDA SONUÇ

Saç ekimi sonrasında genellikle ilk 2 ay ekilen saçlar dökülmektedir. Sonrasında ise sağlıklı bir şekilde kalıcı olan saçlar gelir. Saç ekimi sonrasında yaklaşık 6 ay sonunda ekimi yapılan saçların yüzde 70'lik kısmı çıkmaktadır. 1 yıl sonunda ise ekilen saçların tamamı uzayarak doğal görünüme kavuşmaktadır.

SAÇ EKİMİ YAPILIRKEN AĞRI OLUR MU?

Lokal anestezi altında yapılan saç ekimi operasyonunda herhangi bir acı yada ağrı duyulmamaktadır. FBM Estetik Tıp Merkezinde gerçekleştirdiğimiz saç ekimi operasyonları öncesinde hastalarımıza verdiğimiz sakinleştiriciler sayesinde iğnenin acısı bile duyulmaz. Sonuç olarak saç ekimi sırasında herhangi bir ağrı yada acı duyulmamaktadır.

Herhangi bir sağlık sorunu olan kişilere, ciddi kan sulandırıcı ilaçlar kullananlara, ense ve kulak arkası bölgelerde yeterli greft sayısı olmayan kişilere saç ekimi yapılamamaktadır. Saç ekimi için uygun olan kişilerde ise çok nadir de olsa başarısızlık ihtimali vardır. Bu olumsuz tablonun yaşandığı durumlarda genellikle hastanın saç ekimi sonrası tavsiyelere uymadığı gözlenmiştir.


14:44, 16 Ekim 2018, Salı Yazan Doç. Dr. Hayati AKBAŞ

Yorumlar (0)

  • Bu Yazıya Yorum Yapılmamış

Siz de yorum yazın


Diğer Makaleler

Tüm Makaleler