WhatsApp Bilgi Hattı

Jinekomasti ve sosyal fobi

Erkeklerde meme büyümesi yani jinekomasti, pek çok kişinin hayatını olumsuz etkilemekle birlikte beraberinde sosyal fobi sorunlarını da getiriyor. Ergenler çağında başlayan bu sorun, tedavi edilmediği durumlarda uzun süreli psikolojik sorunlara yol açıyor. Hormonal, genetik ve aşırı kilo yani beslenme bozuklukları ile birlikte görülen jinekomasti nedeniyle pek çok erkek, insan içine çıkmaya dahi utanıyor.

Kadın memesi görünümündeki göğüsler nedeniyle istediği kıyafetleri giyemeyen, bulunduğu ortamlarda göze batmaktan çekinen, yaz aylarında her ne kadar istese de denize yada havuza gidemeyen bireyler, farkında olmadan sosyal fobi ile karşı karşıya kalıyor. Son yıllarda özellikle beslenmeye dayalı olarak artış gösteren jinekomasti, estetik alanındaki gelişmeler ile birlikte küçük operasyonlar yardımıyla çözülebiliyor. Ancak yaşanan psikolojik sorunlar nedeniyle jinekomasti ile karşı karşıya olan birey, bu durumu dile getirmekten çekiniyor. İlk olarak yıkılması gereken tabu, jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesinin, diğer pek çok fiziksel hastalıklar gibi tedavi edilebilir bir sorun olduğunu kabul etmek.

DOKTORA GİTMEKTEN UTANMAYIN

Yıllarca jinekomasti ile mücadele eden ancak utandığı için doktora gitmekten ve bu sorununu dile getirmekten çekinen kişilerin yalnız olmadığını bilmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre ergenlik çağındaki neredeyse her 2 kişiden birinde jinekomasti görülüyor. Bazı bireylerde ilerleyen süreçte kendiliğinden geçen bu sorun, bazı bireylerde ise estetik operasyon yardımıyla çözülüyor. Fiziksel görünümünden şikayet eden kişinin yapması gereken ilk şey kafasındaki tabuları yıkarak bir doktora başvurması. Sonrasında ise yapılacak olan muayene ile birlikte yaşanan sorunun boyutu belirlenerek gerçekleştirilecek estetik operasyon sonrasında jinekomastiden kurtulmak mümkün.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında konuşan erkeklerin hemen hemen hepsi, yıllarca gözünde büyüttüğü ve dile getirmekten çekindiği bu sorunun çözümünün tahmin ettiğinden çok daha basit olduğu yönünde. Bu nedenle meme büyümesinden şikayetçi olan bireylerin sosyal fobiyi beraberinde getiren ve kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bu sorun ile biran önce yüzleşerek gerekli adımları atmaları gerekiyor.


18:53, 16 Ekim 2018, Salı