WhatsApp Bilgi Hattı

6 adımda saç ekimi hakkında her şey

Sağlık alanında gelişen teknoloji ve imkanlar ile birlikte kellik artık sorun olmaktan çıktı. Kellikten kurtulmak için saç ekimi yaptırmak isteyenler için artık pek çok yöntem bulunuyor. Saç ekimi hakkında merak edilen soruların başında ise operasyon öncesi ve sonrasında atılacak adımlar geliyor.

Hemen hemen her yaş grubundan kişilerin başvurduğu saç ekimi, kişiden kişiye değişiklik gösterirken kesin karar ilk muayene sonrasında uzman doktor tarafından veriliyor. Operasyon öncesinde ilk ve en önemli madde, kişinin saç ekimi için uygun aday olup olmadığı.

SAÇ EKİMİ İÇİN UYGUN ADAY MIYIM?

Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişinin bilmesi gereken ilk konu, saç ekimi için uygun aday olup olmadığı. Bu konudaki karar, ilk muayene sonrasında yapılacak olan uzman doktor incelemesinin ardından verilmektedir. Peki saç ekimi için uygun adayda aranan şartlar neler?

* 5 yıldan daha uzun süreli ve belli aşamaya gelen kellik durumunda,
* Saç dökülmesine karşı uzun yıllardın kullanılan ilaçlara rağmen herhangi bir sonuç alınamamışsa,
* Seyrek saçlı, kel yada saçsız olan kişinin daha genç görünme isteği,
* Herhangi bir travma sonrasında saçlarını kaybetmiş erkek yada kadınlar,
* Yüz gerdirme gibi çeşitli operasyonlar sonrasında saçlarının bir kısmını kaybetme durumu.

Bu ve benzeri sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız saç ekimi için uygun adaydır. Yapılan tetkikler sonrasında saç ekimi için ilk adım atılmış olacaktır.

Saç ekimi için uygun adaysanız artık operasyon öncesi ve sonrasındaki araştırmalara başlayabilirsiniz. İşte saç ekimi yaptırmaya karar verenlerin bilmesi gereken altın kurallar:

1- SAÇ EKİMİ SONRASINDA SAÇLAR TEKRAR DÖKÜLÜR MÜ?

Saç ekimi için uygun adaysınız ve saç ekimine karar verdiniz. Bu adım sonrasında hemen hemen herkesin merak ettiği sorularında başında, 'Saç ekimi sonrasında saçlar tekrar dökülür mü?' geliyor. Burada bilmeniz gereken, saç ekiminin bir kaç evresi olduğu. FUE yöntemi ile saç ekiminin ardından bir miktar saç dökülmesi normal bir durumdur. İlk ekim sonrasında saçların bir kısmında dökülmeler görülür. Bu doğal sürecin ardından ise ekimi gerçekleştirilen saç kökleri doğal ve sağlıklı bir şekilde yeniden uzamaya başlar. Tabi dikkat edilecek nokta, kişinin saç ekimi sonrasında doktorunun verdiği tavsiyelere uymasıdır.

2- FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ SONRASINDA SORUN YAŞAR MIYIM?

FUE yöntemiyle saç ekimine karar veren kişiler, bu uzun süreç sonrasında herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağını merak etmektedir. Profesyonel bir ekip tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilen saç ekiminde başarı oranı neredeyse yüzde yüzdür. Ekim yapılan bölgenin iyileşme süreci ve ilk ekim sonrasında dökülen saçların yeniden uzaması ile birlikte kişi, sağlıklı ve doğal saçları ile hayatının geri kalanını sürdürebilmektedir.

3- SAÇ EKİMİ SONRASINDA YENİDEN SAÇ KAYBI YAŞANIR MI?

Her ne kadar başarılı bir saç ekimi gerçekleşmiş ve sağlıklı saçlara kavuşulmuş ise de, kişinin operasyon sonrasındaki yaşam tarzı da saç dökülmesinin yeniden başlamasını tetikleyebilir. Bazı ilaçların kullanımı, aşırı stres, beslenme alışkanlıkları ve sigara kullanımı gibi faktörler, başarılı bir saç ekimine rağmen sorunları beraberinde getirebilir. Önemli olan kriter, saç ekimi sonrasında sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek.

4- SAÇ EKİMİ ACI VERİR Mİ?

Saç ekimine karar veren kişilerin merak ettiği sorulardan bir diğeri ise saç ekimi esnasında acı duyulup duyulmayacağı. Bu konu kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, FUE yöntemi ile gerçekleştirilen saç ekiminde acı duyulmamaktadır. Operasyon öncesinde uygulanan lokal anestezi, kişiden kişiye değişen kısmı rahatsızlık yaratsa da sonrasında acısız şekilde işleme devam edilmektedir.

5- SAÇ EKİMİ SONRASINDA DOĞAL GÖRÜNÜM

Kellik ve bölgesel saç dökülmesi şikayetiyle saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en önemli kriterleri arasında operasyon sonrasındaki doğal görünüm geliyor. FUE yöntemi ile saç ekiminde saç kökü sayısı, ekim yönü ve açısı dikkate alınarak operasyon gerçekleştirildiği için kişinin istediği doğal görünüm ve daha iyi sonuç elde etmek mümkündür.

6- SAÇ EKİMİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Saç ekiminin süresi ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Ekim yapılacak bölge ve kök sayısı, operasyon süresini belirlemektedir. Kişilerin merak ettiği ise FUE yöntemi ile saç ekimi sonrasında iyileşme süreci. Kişiden kişiye değişen iyileşme sürecinde operasyonun ardından 10-14 gün sonra gözle görülür bir değişim ortaya çıkmaktadır. Ekim yapılan bölgelerdeki kızarıklıklar ise yine kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ikinci hafta sonrasında da bir süre daha devam edebilmektedir.


18:52, 20 Kasım 2018, Salı